“Ova studija dokazuje da cjepiva ne uzrokuju autizam.” Koji je problem navedene studije?

Tijekom saslušanja u američkom Senatu, u postupku potvrđivanja RFK Jr.-a na poziciju ministra HHS-a, senator Cassidy naveo je meta-analizu objavljenu 2014. godine u časopisu Vaccine kao znanstveni dokaz da cjepiva ne uzrokuju autizam.

 

Autor: Brian Hooker, Ph.D.

  1. veljače 2025. godine

 

Tijekom saslušanja Roberta F. Kennedyja Jr.-a, kandidata za ministra zdravstva, u američkom Senatu senator Bill Cassidy citirao je meta-analizu objavljenu u svibnju 2014. godine u časopisu Vaccine kao znanstveni dokaz da cjepiva ne uzrokuju autizam.

Svrha “meta-analize” je nepristran i znanstveni pregled literature – u ovom slučaju, za istraživanje veze između cjepiva i autizma. Nažalost, ova meta-analiza, čiji su autori Luke E. Taylor, Amy L. Swerdfeger i Guy D. Eslick, je propaganda loše zamaskirana u znanost.

Koristeći standardne kriterije, autori su pretražili dostupnu znanstvenu literaturu i pronašli 46 prihvatljivih studija za njihovu meta-analizu. Međutim, umjesto da uzmu u obzir svih 46 studija, odabrali su ih samo 10, a svaka od odabranih studija u zaključku tvrdi da ne postoji veza između cjepiva i autizma.

Nakon pregleda popisa od 46 studija, smatram da je jedini razlog za odabir ovih 10 studija taj što sve imaju jednu zajedničku stvar – podupiru preferirani prethodni zaključak autora, a to je da cjepiva nemaju nikakve veze s epidemijom autizma s kojom se suočavamo.

Što je još gore, 10 studija uključenih u analizu razmatralo je samo cjepivo protiv ospica, zaušnjaka i rubeole (MMR) i thimerosal koji sadrži živu. Ipak, autori u svom naslovu tvrde: “Cjepiva nisu povezana s autizmom”. Takva izjava je, najblaže rečeno, obmanjujuća i lažna.

Neznanstveno je izvlačiti sveobuhvatne zaključke o cjepivima i autizmu na temelju jednog cjepiva i jednog adjuvansa kada se autori studije ne bave nijednim od 16 preostalih cjepiva iz rasporeda cijepljenja djece  ni brojnim drugim adjuvansima (osim thimerosala) u cjepivima.

Ako imate 17 tanjura s hranom i trebate provjeriti je li hrana otrovana, biste li provjerili samo jedan tanjur? Ako utvrdite da hrana s jednog tanjura nije otrovana, biste li hranu na svim tanjurima proglasili sigurnom za jelo? Naravno da ne biste. Isto tako, autori ove meta-analize ne mogu pretpostaviti niti zaključiti da nijedno cjepivo ne uzrokuje autizam ispitivanjem samo jednog cjepiva (MMR) i jednog sastojka cjepiva  (thimerosal).

Nadalje, Institut za medicinu (sada Nacionalna medicinska akademija) je 2012. godine izdao izvješće „Štetni učinci cjepiva: dokazi i uzročnost” u kojem je zaključeno da nema dovoljno dokaza za poricanje ili prihvaćanje veze između DTaP cjepiva (difterija, tetanus, acelularni pertusis) i autizma.

Ovaj zaključak temelji se na nedostatku istraživanja u ovom području. Drugim riječima, ovo prestižno tijelo zaključilo je da zbog nedovoljno informacija jednostavno “ne znaju” uzrokuje li DTaP cjepivo autizam. Ovaj zaključak je u suprotnosti s pogrešnim zaključkom navedene meta-analize da “cjepiva nisu povezana s autizmom”.

Autori studije (Taylor i sur.) su odabrali samo 4 studije (od njih 46) koje su ispitivale thimerosal, bez ikakvog objašnjenja kriterija za odabir tih studija među svim ostalima.

Istraživački radovi uključuju: Hviid et al. iz 2003. godine, Andrews i sur. iz 2004. godine, Verstraeten et al. iz 2003. godine i Price et al. iz 2010. godine. U studiji iz 2014. godine — „Metodološka pitanja i dokazi o zlouporabi u istraživanju koje navodno dokazuje da je thimerosal u cjepivima siguran” — temeljito sam raskrinkao ove četiri studije iz navedene meta-analize.

Studija Price et al. iz 2010. godine također je opovrgnuta studijom objavljenom 2012. godine: “Studija sigurnosti cjepiva kao zanimljiv slučaj “prekomjernog podudaranja””. Čak je i glavni autor CDC-ove studije o “zlatnom standardu” dr. Thomas Verstraeten, u pismu uredniku časopisa Pediatrics iz 2004. godine, priznao da je njegova studija bila “neutralna”, što znači da ne može isključiti vezu između thimerosala i autizma.

Nažalost, meta-analiza koju je citirao senator Cassidy zanemarila je svaku PubMed-indeksiranu istraživačku studiju koja pokazuje statistički značajnu vezu između izloženosti thimerosalu iz cjepiva kod dojenčadi i autizma. To uključuje i studije koje proučavaju thimerosal u cjepivu protiv hepatitisa B i kumulativnu izloženost thimerosalu iz ostalih cjepiva iz rasporeda cijepljenja, obje temeljene na podacima iz CDC-ove baze Vaccine Safety Datalink.

Isto vrijedi i za šest studija koje su Taylor et al. odabrali za MMR cjepivo: Madsen et al. iz 2002. godine, Smeeth et al. iz 2004. godine, Uchiyama et al. iz 2007. godine, DeStefano et al. iz 2004. godine, Mrozek-Budzyn et al. iz 2010. godine i Uno et al. iz 2012. godine. Svaka od navedenih studija zanijekala je bilo kakvu vezu između cjepiva i autizma.

Međutim, CDC-ova vlastita studija DeStefano et al. iz 2004. godine pokazala je da je kod djece koja su primila MMR cjepivo na vrijeme (prema službenom rasporedu) postojala 1,49 puta veća vjerojatnost nastanka autizma, u usporedbi s djecom koja su prvo MMR cjepivo primila nakon 3. rođendana. Kada je promatrao samo dječake, DeStefano je otkrio da se rizik povećao na 1,67 puta, a oba rezultata su bila statistički značajna, s više od 95% sigurnosti.

Isti podaci koje je CDC koristio u studiji DeStefano et al. iz 2004. godine ponovno su analizirani i objavljeni u mojoj recenziranoj studiji objavljenoj 2018. godine u časopisu Journal of American Physicians and Surgeons. Afroamerički dječaci u studiji imali su 3,86 puta veću vjerojatnost da će dobiti dijagnozu autizma ako prime cjepivo prije navršenih 36 mjeseci života, u usporedbi s onima koji prime cjepivo nakon 36 mjeseci života. Ovaj rezultat je bio vrlo statistički značajan.

Naposljetku, nijedna od studija koje se razmatraju u Taylor et al. meta-analizi ne razmatra potpuno necijepljenu kontrolnu skupinu. Bez takve usporedbe (cijepljeni naspram necijepljenih), nemoguće je utvrditi postoji li veza između cjepiva i autizma.

Od tada su objavljene 3 studije (Mawson et al. 2017. godine, Hooker i Miller 2021. godine te Mawson i Jacob iz 2025. godine) koje su koristile necijepljenu kontrolnu skupinu, a koje pokazuju da kod potpuno cijepljene djece postoji najmanje 4,3 puta veća vjerojatnost dijagnoze autizma ili poremećaja iz spektra autizma u usporedbi s njihovim necijepljenim vršnjacima.

Ukratko, Taylor et al. meta-analiza iz 2014. godine u potpunosti je promašila cilj u pogledu odnosa cjepiva i autizma. Žalosno je što je ovaj rad prošao proces recenziranja jer je najvjerojatnije zavarao i zbunio mnoge liječnike i istraživače jer daje lažan odgovor na važno medicinsko pitanje.

 

Izvor: https://tdefender.substack.com/p/bill-cassidy-meta-analysis-vaccines-autism-rfk-jr-senate-hearing?utm_source=share&utm_medium=android&r=3cu5pf&triedRedirect=true

 

Prijevod: Udruga HURA

Stavovi izraženi u ovom članku su mišljenja autora i ne odražavaju nužno stavove Hrvatske udruge roditelja aktivista. Udruga pozdravlja stručnu, konstruktivnu i prijateljsku raspravu. Svoje mišljenje možete poslati putem maila info@cijepljenje.info

________________________________________________________

Hrvatska udruga roditelja aktivista neprofitna je udruga. 

Ako želite podržati našu zajedničku borbu, podržite naš rad donacijom!

Hrvatska udruga roditelja aktivista

Broj računa: HR9823600001102643002

Opis plaćanja: Donacija

SWIFT CODE (za donacije iz inozemstva): ZABAHR2X

Postani član: https://cijepljenje.info/postani-clan/