
Halucinacije i porast agresije među tinejdžerima su povezani s upotrebom mobitela
Prema autorima studije objavljene ovaj mjesec, ovaj trend je posebno izražen kod djevojčica, od kojih je 65% pod stresom ili teško funkcioniraju, što narušava njihovu sposobnost učinkovitog funkcioniranja u svijetu i povećava se do razine kliničke zabrinutosti.
Autor Suzanne Burdick, dr. sc.
- siječnja 2025.
Osjećaji agresije, bijesa i halucinacija naglo rastu među adolescentima u SAD-u i Indiji, a povećanje je povezano sa sve mlađom dobi u kojoj djeca dobivaju mobitele, navodi se u novoj studiji.
Istraživači neprofitnog Sapien labs-a napisali su u svom izvješću 23. siječnja:
„Potrebne su brze mjere kako bi se zaštitile mlađe generacije od budućnosti obilježene povećanim bijesom, agresijom i nasiljem… Roditelje molimo da odgode davanje pametnih telefona djeci do najmanje 8. razreda ili 13 godina, kako bi im dali više vremena za razvijanje zdravijih socijalnih vještina i smanjili sklonosti bijesu i agresiji.”
Izvještaj se temeljio na podacima od 10 475 adolescenata u dobi od 13 do 17 godina u SAD-u i Indiji, s otprilike 5000 tinejdžera iz svake zemlje.
Tinejdžeri su završili internetsku anketu o 47 aspekata njihovog mentalnog zdravlja koje su istraživači nazvali “zdravlje uma” – zadovoljstvo. Autori su usporedili rezultate tinejdžera s rezultatima odraslih.
U podacima su identificirali tri trenda.
-
Zdravlje uma i zadovoljstvo su sve lošiji sa svakom mlađom generacijom
Postoji “generacijski pad” kada su u pitanju zdravlje uma i zadovoljstvo, koji utječe na sve mlađe i mlađe ljude, rekli su autori.
Prema izvješću:
“Prije samo nekoliko desetljeća, odnos psihološke dobrobiti i dobi slijedio je krivulju u obliku slova U. Mlađe i starije generacije imale su najviše zadovoljstvo, dok je kod generacije srednje dobi zabilježen pad.
“Nedavni podaci iz Global Mind Project-a i drugih, pokazuju da se ta krivulja sada promijenila, s tim da su sa svakom mlađom generacijom, zdravlje uma i zadovoljstvo sve manji.”
Drugim riječima, tinejdžeri u dobi od 13 do 17 godina su lošijeg mentalnog zdravlja od mladih odraslih u dobi od 18 do 24 godine, čije je mentalno zdravlje još lošije nego kod odraslih u dobi od 25 do 34 godine, i tako dalje.
“Trend je posebno izražen kod djevojčica” rekli su autori “od kojih je 65% pod stresom ili teško funkcioniraju što narušava njihovu sposobnost učinkovitog funkcioniranja u svijetu i povećava se do razine kliničke zabrinutosti“.
-
Tinejdžeri prijavljuju osjećaj odvojenosti od stvarnosti, halucinacije i još mnogo toga
Gotovo polovica tinejdžera u dobi od 13 do 17 godina, koji su završili anketu, rekli su da se osjećaju odvojeno od stvarnosti.
Preko polovice tinejdžera u ovoj dobnoj skupini također je reklo da su im osjećaji tuge, krivnje i tjeskobe uzrokovali ozbiljne probleme u njihovom svakodnevnom životu. A otprilike polovina izvijestila je da su doživjeli “iscrpljujuće neželjene čudne misli”.
37% prijavilo je samoubilačke misli.
Autori su također otkrili razlike u usporedbi mlađih i starijih adolescenata.
Trinaestogodišnjaci su, u usporedbi sa 17-godišnjacima, izvijestili o izrazito povećanim osjećajima agresije prema drugima, halucinacijama, bijesu i razdražljivosti.
“Ovo sugerira da se ovi problemi povećavaju kod mlađih adolescenata” napisali su autori.
Rekli su da je porast agresije, u samo petogodišnjem razmaku, bio “posebno uznemirujući”. Povećanje agresije bilo je posebno izraženo kod žena.
-
Opadanje “zdravlja uma” povezano sa sve ranijom upotrebom mobitela
Prema izvješću:
“Ovi rastući problemi agresije, bijesa i razdražljivosti, posebno kod žena, mogu se u velikom dijelu pripisati sve mlađoj dobi u kojoj djeca dobivaju pametni telefon.”
Autori su, kada su statistički kontrolirali dob pojedinca u kojoj je dobio svoj prvi mobitel, primjetili da za razinu agresije, bijesa i razdražljivosti nije važna trenutna dob osobe, sugerirajući da dob u kojoj dijete ili tinejdžer primi svoj prvi pametni telefon vrlo vjerojatno utječe na razinu agresije, bijesa i razdražljivosti.
“Sve u svemu” napisali su “s obzirom da djeca sve ranije dobivaju svoj prvi pametni telefon, ovi nalazi predviđaju sve nasilniju budućnost za društvo.”
Većina je 17-godišnjaka, koji su sudjelovali u studiji, rekla da su prvi mobitel dobili u dobi od 11 ili 12 godina, dok je većina 13-godišnjaka prijavila da su svoj prvi mobitel dobili u dobi od 10 godina.
Autori su priznali da “još uvijek nije potpuno jasno” kako dobivanje mobitela u mlađoj dobi doprinosi porastu bijesa, agresije i halucinacija.
Međutim, rekli su, zureći u mobitel, djeca i adolescenti se vjerojatno izlažu sadržaju koji je neprimjeren za mlađu publiku, a ujedno ih se odvlači od aktivnosti sa svojim obiteljima, prijateljima i širom zajednicom.
“Osim toga” rekli su autori “brojni sati provedeni na mreži ometaju spavanje i dovode do gubitka ključnih osobnih interakcija koje su potrebne kako bi se naučili kako se snalaziti u društvenoj dinamici i sukobima.”
Je li kriva i izloženost bežičnom zračenju?
W. Scott McCollough – glavni parničar Children’s health defense-a (CHD) zadužen za parnice povezane s elektromagnetskim i bežičnim zračenjem (EMR) – rekao je da mu je drago što je izvješće istaknulo negativne učinke upotrebe mobitela na adolescente.
Međutim, McCollough je rekao da su autori previdjeli kako zračenje radiofrekvencije (RF), koje telefon emitira, također može pridonijeti problemu.
“Postoji puno znanosti koja ukazuje da izloženost EMR-u dovodi do promjena u ponašanju i smanjene kognitivne sposobnosti, posebno kod djece“ rekao je McCollough.
Na primjer, recenzirana studija iz 2005. godine, otkrila je da RF zračenje mobitela može smanjiti sposobnost memorije kod djece i tinejdžera i uzrokovati promjene mozga. A recenzirana studija iz 2015. godine pokazala je da RF zračenje može narušiti učenje i prostornu memoriju.
Miriam Eckenfels, koja vodi EMR & Wireless program CHD-a, složila se: “RF zračenje samog uređaja jednako je štetno kao i sadržaj koji korisnik gleda.”
Autori studije nisu u roku odgovorili na zahtjev The Defender-a za komentarom.

Suzanne Burdick, dr. Sc.
Suzanne Burdick, dr. sc., je reporter i istraživačica za The Defender, sa sjedištem u Fairfield -u, Iowa.
Izvor: https://childrenshealthdefense.org/defender/adolescents-cellphones-mind-health-well-being/
Prijevod: Udruga HURA
Stavovi izraženi u ovom članku su mišljenja autora i ne odražavaju nužno stavove Hrvatske udruge roditelja aktivista. Udruga pozdravlja stručnu, konstruktivnu i prijateljsku raspravu. Svoje mišljenje možete poslati putem maila info@cijepljenje.info
________________________________________________________
Hrvatska udruga roditelja aktivista neprofitna je udruga.
Ako želite podržati našu zajedničku borbu, podržite naš rad donacijom!
Hrvatska udruga roditelja aktivista
Broj računa: HR9823600001102643002
Opis plaćanja: Donacija
SWIFT CODE (za donacije iz inozemstva): ZABAHR2X
Postani član: https://cijepljenje.info/postani-clan/