Usporedba zdravlja cijepljene i necijepljene djece
Nedavno pilot istraživanje Pilot comparative study on the health of vaccinated and unvaccinated 6- to 12- year old U.S. children objavljeno u časopisu Journal of Translational Science, Volume 3(3) od 24. travnja 2017. godine, potvrđuje ono što sve više roditelja i liječnika primjećuju i sami: da potpuno necijepljena djeca imaju manje kroničnih bolesti i manji rizik od autizma u odnosu na cijepljenu djecu, što govori u prilog tezi da su necijepljena djeca zdravija od cijepljene.
Rezultati su dobiveni temeljem ankete koju su tijekom 2012. godine ispunile majke djece školovane kod kuće. U anketi je obrađeno 666 djece u dobi od 6 do 12 godina u četiri američke države (Florida, Louisiana, Mississippi i Oregon). Od 666 djece, njih 261 (39%) je bilo necijepljeno.
Zaključak je ovog istraživanja da su potpuno necijepljena djeca značajno sklonija obolijevanju od zaraznih bolesti poput vodenih kozica i hripavca, no zato značajno manje obolijevaju od upala uha, pneumonije, alergija i imaju manje neurorazvojnih poremećaja, uključujući i autizam.
Cijepljena su djeca, prema ovom istraživanju, dvostruko više sklona kroničnim bolestima. Gotovo četiri puta više cijepljene djece ima teškoće s učenjem, ADHD ili autizam. Cijepljena djeca koja su rođena kao nedonoščad imaju šest puta veću šansu za oštećenje mozga ili središnjeg živčanog sustava.
Autori navode da su ovo neočekivani rezultati te da bi trebalo provesti daljnja istraživanja na puno većem uzorku i na temelju kvalitetnijeg nacrta istraživanja kako bi se ovi rezultati provjerili i bolje razumjeli.
Navedeno istraživanje, odnosno, samo njegov preliminarno prihvaćen sažetak, bilo je već objavljeno krajem 2016. godine na stranicama časopisa Frontiers in Public Health, pod drugim nazivom (Vaccination and Health Outcomes: A Survey of 6- to 12-year-old Vaccinated and Unvaccinated Children based on Mothers’ Reports) no zbog salve negativnih reakcija na Twitteru, urednici su povukli sažetak sa svoje stranice, a pritom objavili na Twitteru nemušto javno priopćenje.
Nedostaci ovog istraživanja, a koje ističu kritičari, su premali uzorak, o čemu su se već i sami autori izjasnili, te moguća pristranost majki koje su podatke davale. Ovome se može doskočiti prikupljanjem podataka iz anonimiziranih liječničkih kartona, no kada se u ranijim istraživanjima i to pokušalo, opet je kritika išla na račun neobjektivnosti tako prikupljenih podataka jer su “roditelji koji ne cijepe skloniji prirodnom liječenju pa ionako rjeđe posjećuju liječnike”. Bez obzira na ovakve kritike i sumnje, ovi su rezultati indikativni i, kao što i autori navode, morali bi biti poticaj za temeljitija daljnja istraživanja i znanstvenu provjeru.
Suzana Peša Vučković
Izvori:
1. Study linking vaccines to autism pulled following heavy criticism
2. Pilot comparative study on the health of vaccinated and unvaccinated 6- to 12- year old U.S. children
3. https://twitter.com/FrontiersIn/status/803227519537258496