Talijanski sindikat: Evo zašto nismo potpisali dokument o obavezi cijepljenja
Najveći talijanski sindikat djelatnika u javnim službama Funzione Pubblica CGIL (Confederazione Generale Italiana del Lavoro) objavio je prije nekoliko dana obrazloženje svojeg stava da ne potpiše suglasnost s dokumentom kojeg je u siječnju donijelo Vijeće Regije Emilia-Romagna:
Iz medija i društvenih mreža saznajemo da je Regija Emilia-Romagna izdala dokument naziva “Biološki rizici i smjernice za udovoljavanja kriterijima specifičnih zadaća zdravstvenih djelatnika” kojim se želi provjeriti imunitet zdravstvenih djelatnika koji rade na rizičnim bolničkim odjelima uz mogućnost njihova udaljavanja ukoliko tim kriterijima ne udovoljavaju. Bolesti za koje bi se utvrđivao imunitet su ospice, zaušnjaci, rubeola i vodene kozice.
U navedenom dokumentu pod rizičnim odjelima smatraju se: onkologija, hematologija, radiologija, transplantacija, dijaliza, neonatologija, opstetricija, pedijatrija, zarazni odjel, hitna služba, reanimacija.
To su, praktično, najvažniji bolnički odjeli, odnosno oni koji nude visoko specijalizirane usluge. U suštini, čak i zdravi djelatnici, ukoliko se pokažu da nisu imuni na navedene bolesti, morat će biti preseljeni na drugi odjel.
Budući da nismo protiv cijepljenja i zaista vjerujemo da su cjepiva bila jedan od činitelja razvoja zdravlja u našoj zemlji, ovaj čin Regije neugodno nas je iznenadio.
Izrazili smo svoje sumnje i želje da se u izgradnji kampanje koja bi dovela do podizanja svijesti o važnosti cijepljenja zdravstvenog osoblja ide putem suradnje, a ne nametanja obveze, kako je to odabralo Vijeće Regije Emilia-Romagna.
Naš je dojam da se na ovaj način djelatnike koji nisu cijepljeni prisiljava na primanje četiri cjepiva, tj. cjepiva protiv ospica, zaušnjaka, rubeole i vodenih kozica, kako bi zadržali posao na odjelu na kojem trenutno rade.
Osim što se ne slažemo s ovako jednostranim donošenjem odluka, umjesto da se koristio participativni pristup, čini nam se nezamisliva mogućnost da se čitavi timovi zdravstvenih djelatnika premjeste s jednog odjela na drugi, ostavljajući tako svoj odjel gdje će trebati dovesti nove djelatnike koje će zatim trebati dodatno i dugotrajno educirati za obavljanje posla.
Znamo koliko dugo traje edukacija medicinske sestre za hitnu službu, za odjel dijalize ili transplantacije i znamo svi da su za to potrebni ljudski i ekonomski resursi.
Nismo dali svoju suglasnost na ovaj dokument upravo zbog sumnji koje iznosimo u ovoj objavi za medije.
Osjećali smo se dužnima dati objašenjenje zbog napisa koje se moglo pročitati na društvenim mrežama na kojima nas se uspoređivalo s drugim sindikatima prije nego je ovaj dokument izdan.
Javna služba CGIL nije potpisala suglasnost na ovaj dokument jer vjeruje da umjesto prisile i obveze treba koristiti suradnju kao element pomoću kojeg će doći do željenih promjena unutar zdravstvenih službi.
Prijevod: Suzana Peša Vučković