Razina povjerenja u cjepiva u 2016. godini
The Vaccine Confidence Project svake godine istražuje razinu povjerenja u cjepiva u svijetu. Grupu Vaccine Confidence Project osnovali su Bill i Melinda Gates i Svjetska zdravstvena organizacija sa svrhom praćenja povjerenja javnosti u imunizacijske programe izgradnjom sustava nadzora informacija kojim će se rano detektirati probleme oko povjerenja javnosti u cjepiva.
Na temelju takvog nadzora postavlja se dijagnoza, odnosno indeks povjerenja u cjepiva (Vaccine Confidence Index – VCI) kako bi se utvrdilo potencijalne čimbenike koji bi mogli ugroziti provođenje imunizacijskih programa te kako bi se moglo brzo reagirati i održati visoku razinu povjerenja u cjepiva i imunizaciju.
Podaci koje su ekipe ove Grupe prikupile za 2016. godinu objavljeni su u časopisu EBioMedicine 9. rujna. Ispitivanje je obuhvatilo 65.819 pojedinaca u 67 zemalja. Pitanja su obuhvatila percepciju važnosti cjepiva, usklađenosti s religijskim uvjerenjima te percepciju učinkovitosti i sigurnosti cjepiva.
Iako je općenito ustanovljeno da postoji pozitivan stav o važnosti cijepljenja, velike su razlike među zemljama i pojedinim regijama svijeta.
Najmanje je povjerenja u cjepiva u Europi, a rekord drži Francuska gdje čak 41% ispitanika smatra da cjepiva nisu sigurna, a odmah iza nje je Bosna i Hercegovina (36%). Hrvatska nije bila obuhvaćena ovim istraživanjem.
U nekim zemljama postoje određene religijske skupine koje su skeptičnije prema cjepivima, no općenito je utvrđeno da religija ne utječe bitno na negativne stavove, već na njih utječe lokalni kontekst, odnosno politički, socio-kulturalni i drugi čimbenici.
Na web stranici Vaccine Confidence Projecta možete provjeriti razinu povjerenja za svaku zemlju koja je bila uključena u istraživanje.
Za pretpostaviti je, s obzirom na količinu financijskih i drugih sredstava kojima Grupa raspolaže, da će se za “održavanje povjerenja u programe imunizacije” rabiti sva moguća sredstva, a u Hrvatskoj i ona nedopuštena, poput diskriminacije necijepljene predškolske djece i drugih kojima se krše temeljna ljudska prava.
Suzana Peša Vučković