Pregled događaja u Svjetskom tjednu imunizacije

Svjetski tjedan imunizacije obilježavao se od 24. do 30. travnja 2019.

Članovi Hrvatske udruge roditelja aktivista (HURA), edukativno-informativnu akciju pod nazivom “Prijavljivanjem nuspojava pridonosite procjeni sigurnosti cjepiva” održali su u subotu 27. travnja 2019. u Zagrebu, Splitu i Osijeku, i to nakon prve uspješno odrađene akcije podizanja svijesti o važnosti prijavljivanja nuspojava u Zadru 24. travnja 2019.

Dijeljenjem informativnih letaka, uputa o lijeku/cjepivu i obrazaca za prijavu nuspojava mnogobrojnim posjetiteljima naših štandova pružili smo važne informacije s kojima prije nisu bili upoznati.

Zagreb

Roditelji su tako po prvi put u ruke dobili uputu o lijeku/cjepivu koje je primilo njihovo dijete, iako je svaki liječnik cjepitelj dužan pružiti iste informacije roditelju prije cijepljenja djeteta.

Nakon što su pročitali uputu, roditelji su mogli potvrditi svoje sumnje da određene bolesti koje su razvila njihova djeca imaju uzročno-posljedične veze s cjepivom. Iako bi svaki liječnik cjepitelj roditeljske sumnje vjerojatno banalizirao, u uputama o lijeku/cjepivu piše drukčije.

Jutarnji list, preneseni članak Ivice Markovića iz Slobodne Dalmacije

Iz Sažetka opisa svojstava lijeka za cjepivo Priorix spominje se “otitis media”, upala uha.
(izvor: http://www.halmed.hr/upl/lijekovi/SPC/SPC_UP-I-530-09-15-02-282.pdf)

Velik broj roditelja uopće nije znao koje su nuspojave cjepiva kao ni kome se nuspojave prijavljuju, a nisu ni bili upoznati s procedurom prijave istih, što dovoljno govori o “ozbiljnosti” postmarketinškog praćenja nuspojava te “relevantnosti” službenih izvješća o prijavljenim nuspojavama (na temelju kojih se procjenjuje sigurnost određenog cjepiva).

Split

Za razliku od nadležnih institucija koje se nisu pretjerano iskazale po pitanju informiranja javnosti o rizicima i nuspojavama cijepljenja, aktivisti HURA-e svojim informativnim štandovima također su upozorili na netransparentan sustav cijepljenja.

Osijek

Čak je i dr. sc. Bernard Kaić, prim. dr. med., voditelj Službe za epidemiologiju zaraznih bolesti Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, priznao u emisiji za N1 televiziju:

Kaić dodaje kako je potpuno krivo govoriti da cjepiva donose samo dobro i nemaju nuspojava…
Rekao je da se godišnje zaprimi oko dvjestotinjak prijava nuspojava, ali da to nije odraz stvarnog broja, jer ih veliki broj liječnik ne vidi zbog toga što roditelji ne dovedu dijete ili ih ne poveže s cijepljenjem…

Naravno, dr. Kaić nastavio je inzistirati na tvrdnjama da cijepljenje ima veću korist od štete, iako je i sam potvrdio da se broj štetnih događaja ne bilježi i nije poznat.

Releated

Pretjerano uzimanje lijekova kod djece dovodi do više zdravstvenih problema, a time opet i do više lijekova

Djeca s poremećajima ponašanja i mentalnog zdravlja često postaju žrtve polifarmacije (upotrebe više lijekova u isto vrijeme). Jedan sustavni pregled pokazao je da do 87% djece i mladih s autizmom prima dva ili više lijekova istovremeno. Od 2006. do 2015., recepti za lijekove za poremećaj pažnje i hiperaktivnost (ADHD) među pacijentima u dobi od 2 […]

Otkriveno izlučivanje mRNA cjepiva protiv COVID-19 u majčinom mlijeku?

Časopis Američkog medicinskog udruženja (JAMA) objavio je pismo u ponedjeljak (26. rujna) koje naizgled dokazuje da je širenje mRNA cjepiva protiv COVID-19 stvarna stvar. Prema laboratorijskim rezultatima koje su dali znanstvenici, tragovi mRNA cjepiva protiv COVID-19 otkriveni su u majčinom mlijeku nekih dojilja. Ovi podaci po prvi put uvjerljivo pokazuju biodistribuciju mRNA cjepiva u stanice […]