Ministarstvo zdravlja krajem 2015. godine donijelo je novi Trogodišnji program obveznog cijepljenja za razdoblje od 2016. do 2018. U Programu je najavljena mogućnost ukidanja cijepljenja novorođenčadi u rodilištima protiv tuberkuloze, ovisno o epidemiološkoj situaciji. Osim toga, do promjena dolazi i u cijepljenju protiv difterije, tetanusa i hripavca.
Primjećujemo da se u razdoblju od nekoliko godina tri cjepiva (protiv difterije, tetanusa i hripavca, protiv hepatitisa B i protiv tuberkuloze) ”preko noći” ili pomiču u stariju dob ili djelomično, odnosno potpuno ukidaju. Nemoguće je ne primijetiti da to koincidira s aktivnostima znanstvenika, liječnika i naposljetku roditelja koji su opravdano izrazili i izražavaju kritički stav prema cijepljenju. Drago nam je da je trud urodio plodom i rezultirao racionalnijom zdravstvenom politikom. Nadamo se da će se nastaviti istim smjerom i da nas se, u ovom području i šire, više neće neosnovano diskreditirati i ignorirati ili oglušivati na upozorenja, već da će nas se prihvatiti kao partnere u kreiranju zdravstvene politike.
Posebno skrećemo pozornost na izjavu dr. Bernarda Kaića, voditelja Odjela za cijepljenje HZJZ-a, koji je do sada svo vrijeme javno tvrdio da su sva cjepiva iz Kalendara potrebna i korisna. U izjavi za HRT dr. Kaić sad kaže da “smo imali puno tih docjepljivanja, i više nego je potrebno”. Ovo priznanje svjedoči ne samo o tome da je cijepljenja doista bilo previše, već i o tome da su stručni autoriteti izgubili vjerodostojnost i više ne mogu opravdati povjerenje javnosti.
- Prilog u emisiji Dobro jutro Hrvatska objavljen na HRT-u 29. prosinca 2015.
Share this article