Osnaživanje međunarodnog pokreta
European Forum for Vaccine Vigilance (EFVV) postoji od 1998.godine i okuplja sve zainteresirane za rad na ovom području, bilo da se radi o pojedincima, neformalnim ili formalnim udruženjima. Ove godine smo potvrdili svoje članstvo i sudjelovanje na razini Hrvatske udruge roditelja aktivista (HURA), te smo bili jedini predstavnici Hrvatske.
Na ovogodišnjoj konferenciji koja se održala od 19. do 21. listopada 2018. u Volkersdorfu, Austriji, sudjelovali su predstavnici Belgije, Francuske, Nizozemske, Norveške, Danske, Velike Britanije, Irske, Litve, Njemačke, Italije, Švicarske, Austrije, Slovačke, Mađarske, Poljske, Slovenije, Bosne i Hercegovine, te Hrvatske.
Prvog dana smo smo uobičajeno imali priliku čuti izvješća svih zemalja uključenih u rad EFVV-a.
Izvješća su obuhvaćala detalje o (ne)postojanju obaveze cijepljenja, protiv koliko i kojih zaraznih bolesti, u koliko doza te postoje li (i koje) poteškoće ukoliko pedijatar i/ili roditelji odluče odgoditi ili odbiti cijepljenje.
U zemljama u kojima ne postoji obaveza cijepljenja pojedinci, udruge i organizacije se mahom okupljaju oko teme djece (i odraslih) oštećenih cjepivima te se sustavno ukazuje na moguće štetne posljedice cjepiva.
U zemljama u kojima postoji obaveza cijepljenja pojedinci, udruge i organizacije se okupljaju oko teme same obveze cijepljenja koje, zahvaljujući represivnim mjerama, graniči s mjerama prisile, kao i oko teme (ne)prijavljivanja nuspojava i osvještavanja o mogućim štetnim posljedicama cjepiva.
U većini zemalja članica EFVV-a ne postoji obveza cijepljenja, ali postoji snažna propaganda, dok u ostalim zemljama postoji pogrešno uvjerenje da roditelji imaju obvezu cijepljenja djece, dok je na snazi tek preporuka cijepljenja (primjer je Rumunjska koja do 2016.g. nije imala zakonski definiranu obvezu, nego preporuku cijepljenja). U tim državama necijepljena djeca u pravilu nisu diskriminirana prilikom upisa u jaslice, vrtiće niti u škole, te roditelji ne snose sankcije.
U mnogim zemljama u kojima postoji obaveza cijepljenja, ona se odnosi na svega jedno do tri cjepiva. I dalje je uočljivo da je broj zaraznih bolesti protiv kojih se cijepi te broj doza docjepljivanja tim veći što je zemlja istočnija.
U većini zemalja Europske unije (EU) ne postoje:
- odštetni fondovi,
- propisane/dokazane procedure niti
- institucije kojima se roditelji mogu obratiti u slučaju sumnje u nuspojavu cijepljenja.
Drugog dana smo uobičajeno formirali radne grupe koje će u zadanim sastavima djelovati tijekom naredne godine na određenim područjima, kao što su npr. pravni aspekt, medicinski aspekt, strategija i marketing.
Za ovu godinu je karakteristično da je proširena mreža odvjetnika koji se ovom problematikom bave na nacionalnoj, ali i međunarodnoj razini.
U travnju iduće 2019. godine organizirat ćemo „Vaccine Injury Awareness Week“ u kojem ćemo poduzeti međusobno usklađene akcije u svrhu podizanja svijesti o važnosti prirodnih načina zaštite zdravlja i mogućim štetnim posljedicama cijepljenja.