“Nemedicinski kriteriji” koji određuju i usmjeravaju program cijepljenja
Kao svaki odgovoran roditelj i uzoran građanin želite svome djetetu samo najbolje i vjerujete da ustanove koje brinu o našem zdravlju rade samo u interesu građana. Tako vjerojatno mislite, ili ste donedavno mislili, da se i cjepiva nabavljaju i program cijepljenja sastavlja samo temeljem stručnih preporuka koje svoje ishodište imaju u znanosti i znanstvenihm dokazima.
Ali nije baš tako!
Puno je još čimbenika koji utječu na stvaranje vakcinalne politike i formiranje programa cijepljenja, a zovu se “nemedicinski kriteriji”.
Prilažemo screenshot iz Narodnog zdravstvenog lista od ožujka-travnja 2016. godine. I dalje vjerujete da je naše zdravlje prioritet? Posebno je zanimljivo uvođenje cjepiva protiv hepatitisa B u dojenačku dob.
“… Naravno, osim stručnih medicinskih kriterija za uvođenje ili protiv uvođenja određenog cjepiva u Program, bitan utjecaj imaju nemedicinski kriteriji, koje se ne može zanemariti pri predlaganju Programa. To su prvenstveno prihvatljivost Programa provoditeljima i njihova suradljivost (compliance), negativno raspoloženje liječnika ili roditelja prema nekim cjepivima, agresivna propaganda, pritisak interesnih skupina (lobija), anegdotalni događaji koji rezultiraju velikim pritiskom na Program, a u novije vrijeme cijena cjepiva i dostupnost/mogućnost nabave cjepiva.
… Tako je npr. u Program masovnog cijepljenja za 2007. godinu uvedeno cijepljenje novorođenčadi protiv hepatitisa B, suprotno stručnom prijedlogu koji je bio da cijepljenje protiv hepatitisa B ostane u šestom razredu osnovne škole.”
Suzana Peša Vučković