
Nema dovoljno znanstvenih dokaza da cjepivo protiv HPV-a sprječava rak vrata maternice
Britanski znanstvenici proveli su ocjenu dosada objavljenih istraživanja vezanih za prevenciju raka vrata maternice (cerviks). Temeljitom analizom došli su do zaključka kako nije poznato sprječava li cjepivo protiv HPV-a nastanak raka cerviksa.
Autorice studije provele su kritičku procjenu objavljenih ispitivanja učinkovitosti u 2. i 3. fazi u odnosu na prevenciju karcinoma vrata maternice kod žena. Analiza pokazuje da su sama ispitivanja (12 randomiziranih kontrolnih ispitivanja Cervarixa i Gardasila) generirala značajne nesigurnosti, potkopavajući tvrdnje o učinkovitosti tih podataka.
Ukratko:
1. Rak vrata maternice – Neizvjesno je hoće li cijepljenje protiv HPV-a sprječiti rak vrata maternice. Ispitivanja nisu bila stvorena kako bi otkrila ovaj ishod, za to su potrebna desetljeća. Za većinu rezultata podaci o praćenju postoje u prosjeku samo četiri ili pet godina.
2. CIN – Postoje dokazi da cijepljenje sprječava CIN1; međutim, ovo nije klinički važan ishod. Premalo je podataka da bi se jasno moglo zaključiti da cjepivo protiv HPV-a sprječava CIN3. CIN je općenito vjerovatno prečesto dijagnosticiran u ispitivanjima, jer se citologija vrata maternice provodila u intervalima od 6 do 12 mjeseci, a ne u uobičajenom intervalu probira od 36 mjeseci. To znači da su ispitivanja možda precijenila učinkovitost cjepiva jer bi se neke lezije spontano povukle.
3. Trajna HPV infekcija – Rezultate za HPV infekciju je teško interpretirati. Mnoga su ispitivanja dijagnosticirala trajnu infekciju na temelju učestalih ispitivanja u kratkim intervalima, tj. manje od šest mjeseci. To ostavlja neizvjesnost bi li se otkrivene infekcije spontano povukle ili bi potrajale i dovele do promjena na vratu maternice.
4. Razlike između ispitivane populacije i stvarnog svijeta – Većina ispitanica bila je starija od djece od 9 do 13 godina kojima se obično nudi cijepljenje. Učinkovitost kod djevojčica u dobi od 9 do 13 godina procijenjena je korištenjem „imunobridging“ pokusa (gdje se mjere razine imunološkog odgovora), a ne upotrebom kliničkih rezultata. Ne znamo koja razina titra antitijela štiti od raka vrata maternice i njegovih prekursora, niti koliko će trajati zaštita.
5. Unakrsna zaštita i supstitucija tipa HPV – Nejasno je hoće li cjepivo pružiti unakrsnu zaštitu protiv onkogenih vrsta HPV-a koje cjepivo ne sadrži. Također postoji opasnost da onkogeni tip HPV-a koji cjepivo ne sadrži popunjava prazninu preostalu smanjenjem tipa HPV-a koji cjepivo sadrži, što bi značilo da se umjesto jednog tipa HPV-a proširi drugi.
6. Metodološka razmatranja – lažno pozitivni nalazi, relativni, a ne apsolutni učinci, precijenjena učinkovitost…
Istraživanje u cijelosti možete pročitati OVDJE
Ono što zasigurno znamo je da su zabilježene teške nuspojave i smrtni slučajevi nakon primjene cjepiva protiv HPV-a, pretežito u mladih djevojaka. O tome su napisani brojni znanstveni radovi, a snimljen je i dokumentarni film.
Je li vrijedilo?!
Izvori:
Journal of the Royal Society of Medicine