Izašao je novi sveučilišni priručnik o cijepljenju
Na 12. kongresu Hrvatskog pedijatrijskog društva održanom u listopadu 2016. u Opatiji predstavljen je sveučilišni priručnik “Cijepljenje i cjepiva”, urednica je doc. prim. dr. sc. Irena Bralić, dr. med.
U kratkim prikazima priručnika objavljenima na web stranici Hrvatskog pedijatrijskog društva, a koje su napravili prof. dr. sc. Srđan Banac, dr. med. i prof. dr. sc. Neven Pavlov, dr. med, navodi se da priručnik obrađuje aktualnu problematiku cijepljenja s raznih aspekata: epidemioloških, kliničkih, pravnih, socioloških te pruža mnoštvo korisnih informacija svima kojima je namijenjena, a to su liječnici pedijatri, liječnici školske medicine i obiteljske medicine, studenti medicine i svi ostali koji u radu dolaze u dodir s djecom ili o njima skrbe.
Ono što je nama najintrigantnije je dio koji se odnosi na postupanje pri odbijanju roditelja da cijepe djecu. “Stručnjak obiteljskog prava razmatra cijepljenje kao zaštitu djetetova prava na zdravlje iz obiteljskopravne i ustavnosudske perspektive. Opisuje se zakonska regulativa i prethodni uvjeti za cijepljenje, navode neophodni dokazi o odbijanju obveze cijepljenja koje liječnik treba dokumentirati i pohraniti, postupci sanitarnog nadzora, prijave centru za socijalnu skrb i uredu pravobraniteljice za djecu. Iznose se naputci Ministarstva zdravlja RH o postupanju pri odbijanju cijepljenja te se navodi postupnik pri upisu u dječji vrtić u odnosu na cjepni status djeteta.”
Naš je dojam da je ovo samo još jedan materijal kojim će se pokušati što ranije, već na studiju, “educirati” buduće liječnike kako vršiti represiju nad roditeljima koji propituju učinkovitost i sigurnost cjepiva.
Pretpostavljamo da je veći dio ovog priručnika zapravo prijepis članaka izdanih u Priručniku izdanom u ožujku 2016. povodom organiziranja Tečaja 1. kategorije “Novi izazovi u prevenciji bolesti dječje dobi: Cijepljenje i cjepiva – Probir razvojnog poremećaja kuka”. Tečaj je organiziran u ožujku 2016. u Šibeniku radi “postizanja konsenzusa struke i stavova liječnika o cijepljenju, cjepivima i razvojnom poremećaju kuka”, što, po našem mišljenju, znači da raste pritisak i na liječnike koji su na bilo koji način izražavali sumnju u promoviranu dobrobit i sigurnost cjepiva, kao i u zakonsku obvezu cijepljenja i prekršajnu odgovornost roditelja/staratelja koji odbijaju cijepiti svoju djecu.
Na kraju prikaza prof. dr. sc. Nevena Pavlova, dr. med, navodi se da ovo djelo “predstavlja novi i osuvremenjeni pristup problemu cijepljenja te daje konkretne prijedloge kako poboljšati procijepljenost i umanjiti negativni trend koji proizvode mediji i antivakcinalni pokret.”
Ako je tome tako, znači da su aktivnosti Građanske inicijative “Cijepljenje – pravo izbora” percipirane kao vrlo djelotvorne te su zahtijevale brzu i agresivnu reakciju, odnosno, dobro osmišljeni marketinški odgovor. Pomno ćemo proučiti Priručnik i donijeti vlastiti prikaz istog.
Suzana Peša Vučković
- Cjeloviti prikaz priručnika (PDF) priložen na stranici Hrvatskog pedijatrijskog društva.