Alergija na cjepiva
Na portalu Pliva Zdravlje još 2009. godine objavljen je napis “Alergije na lijekove i cjepiva”, preuzet iz brošure “Živjeti s alergijama”, čiji je urednik prof. dr. sc. Neven Tudorić, dr. med., tadašnji pročelnik Odjela za pulmologiju u Kliničkoj bolnici “Dubrava” u Zagrebu. Iz navedenog napisa prenosimo ulomak “Alergija na cjepiva”:
Alergija na cjepiva
Učestalost reakcija raste s brojem ponovnih cijepljenja i s visinom prethodno stvorene razine protutijela.
U cjepivima se, osim aktivnih tvari (tvar kojom cijepimo), nalaze i potencijalno štetne, alergogene tvari. Neki od tih dodataka imaju svrhu održanja cjepiva (konzervansi), a neki su neizbježna onečišćenja (antibiotici i bjelančevine medija u kojem je cjepivo proizvedeno). Zbog toga u slučaju pojave neželjenih reakcija nakon cijepljenja može biti riječi o preosjetljivosti na bilo koju od navedenih tvari. Alergijske reakcije na aktivnu komponentu cjepiva izuzetno su rijetke. Najčešće su lokalne reakcije na mjestu primjene cjepiva (otok i crvenilo) i porast temperature. Alergijske reakcije češće su uzrokovane neaktivnim komponentama, antibiotikom koji se dodaje hranilištima na kojima je uzgojen cjepni soj (neomicin, streptomicin) ili bjelančevinama pilećih embrija na kojima se uzgajaju neka virusna cjepiva.
Poznato je da osobe koje su imale anafilaktičku reakciju na jaja mogu razviti alergijsku reakciju na cjepivo protiv ospica, rubeole i zaušnjaka. U Hrvatskoj se upotrebljava cjepivo u kojem je samo virus zaušnjaka uzgojen na pilećem embriju, a cijepljenje tim cjepivom nije kontraindicirano ni u alergičnih bolesnika. Djecu s težim oblicima atopijskog dermatitisa također treba cijepiti protiv navedenih bolesti. U neke djece koja su imala sistemsku alergijsku reakciju nakon cijepljenja ovim cjepivom (urtikarija, astma, anafilaktički šok) dokazana je alergija na želatinu, češće korišten stabilizator cjepiva.
Nuspojave tijekom cijepljenja protiv difterije, tetanusa i pertusisa/ Di-Te-Per (encefalopatija, kolaps, konvulzije, hiperpireksija) nisu posljedica alergijske reakcije, nego su vezane uz komponentu protiv pertusisa. Osim progresivne neurološke bolesti nema apsolutne zabrane cijepljenja tim cjepivom. U tom se slučaju može upotrijebiti tzv. acelularno cjepivo za pertusis. Izuzetno rijetko (1:milijun), nakon Di-Te-Per cijepljenja, mogu se javiti alergijske reakcije ranog tipa (anafilaktički šok, urtikarija) ili serumska bolest.
Češće su alergijske reakcije na toksoid tetanusa i difterije, osobito ako je cjepivo staro ili loše čuvano. Učestalost reakcija raste s brojem ponovnih cijepljenja (revakcinacije) i s visinom prethodno stvorene razine protutijela. Stoga je važno znati kada je bolesnik posljednji put cijepljen protiv tetanusa.
* Izvor: Alergije na lijekove i cjepiva.